Login

Featured item: Jeroen leest: Aung San Suu Kyi

/root/hook/featured-item/block[@lang=$lang]/name

Jeroen leest: Aung San Suu Kyi
In 1988 keerde Aung San Suu Kyi terug naar Birma, met als aanleiding haar zieke moeder. Het resultaat van haar terugkeer: een revolutie. Lees meer »

Boeddhisme in het werk van J. D. Salinger

  • 29-01-2010

Jerome David Salinger overlijdt op 91-jarige leeftijd

New Hampshire (VS) - Cultauteur Jerome David Salinger (1919) overleed afgelopen woensdag 27 januari nadat hij op één januari nog gevierd had dat hij 91 jaar eerder geboren werd in New York. Salinger was een schuwe schrijver, zeer op zijn hoede voor de media, waardoor er amper beelden van hem bestaan en er altijd een nevel van mysterie om hem heen hing.

Adiós a un mitoJ. D. Saliner wist met het legendarische werk 'The catcher in the rye' duizenden jongeren te bereiken in heel de wereld, maar hij schreef ook meerdere werken waarin het boeddhisme een belangrijke plek inneemt (zie samenvattingen hieronder).

'Ik vind ontzettend veel rust in het niet publiceren', verklaarde Salinger ooit tegenover The New York Times << Op de foto: één van de weinige foto's die van salinger bestaan, uit de jaren tachtig, waarop hij net op het punt staat de fotograaf een lesje te leren.


'Onbeperkt talent'

'Een schrijver van onbeperkt talent', zo definieerde niemand minder dan Ernest Hemingway hem nadat hij hem had leren kennen in Parijs tijdens de Tweede Wereld Oorlog, een paar jaar voor de publicatie van zijn meesterwerk ('The catcher in the rye').

Toen dat boek een onverwacht groot succes bleek te zijn, besloot Salinger in de jaren vijftig New York te 'ontvluchten' en naar een landhuis te vertrekken, hetzelfde huis waar hij eergisteren kwam te overlijden. De hoofdpersoon van 'The catcher in the rye' had de gedachtegang van Salinger niet beter kunnen verwoorden toen hij zei: 'Ik zou graag ergens een hutje vinden en met het geld dat ik verdien de rest van mijn leven daar doorbrengen, ver verwijderd van elke idiote conversatie met mensen.'

The catcher in the rye (1951)

In zijn eerste en beroemdste roman verwoordt Salinger het ultieme adolescentengevoel. De zestienjarige Holden Caulfield wordt van school gegooid en zwerft drie dagen eenzaam en dronken rond in New York. De schijnheilige volwassenenwereld vervult hem met afschuw, en in zijn verbeelding werpt hij zich op tot de behoeder van jeugdige onschuld en gevoeligheid. The catcher in the rye (vertaald als De vanger in het graan) groeide uit tot een cultboek, het lijfboek van duizenden adolescenten.

Nine stories (1953)
In deze verhalen (vertaald als Negen verhalen) introduceert Salinger verschillende leden van de begaafde en excentrieke familie Glass, die ook in zijn latere boeken terugkeren. Onder invloed van de oudste broer, Seymour, een door de Tweede Wereldoorlog getraumatiseerde soldaat, raken ze gefascineerd door het boeddhisme. De bundel bevat een van zijn beroemdste kortverhalen, ‘Een perfecte dag voor bananenvis' en ‘Voor Esmé — veel liefs en morsigheid'.


Franny and Zooey (1961)
Franny en Zooey zijn de jongste telgen van de familie Glass. De twintigjarige Franny is op zoek naar wat het leven echt waardevol maakt en filosofeert met haar oudere broer Zooey over de zin van het leven. Ook hier spelen religie en boeddhisme een prominente rol.

Samenvattingen door: standaard.be

Social media