Login

Mediteren in het Vondelpark

$article/block[@lang=$lang]/name

Mediteren in het Vondelpark
In plaats van stressen om 's ochtends op tijd te komen, kan je ook gaan ontspannen in het Vondelpark. Dhiraj van Rossum begeleidt daar dagelijks een lachmeditatie.

Mediteren in het Vondelpark

Anne Kleisen
Anne  Kleisen
  • Geschreven op: 06-08-2009
  • Reacties: 0
  • Waardering: 2,8 Sterren1 Ster2 Sterren3 Sterren4 Sterren5 Sterren
  • Tags:

Dit artikel is eerder op Bodhitv verschenen

Hoewel er bij mooi weer genoeg mensen languit van de zon genieten, scheurt vrijwel iedereen er ‘s ochtends met vliegende vaart langs op weg naar werk of school: de vijver in het Vondelpark.  De oplettende fietser wordt er echter op geattendeerd dat je zo vroeg op de dag ook hele andere dingen kan doen dan stressen om op tijd te komen. Onder leiding van Dhiraj van Rossum zit daar namelijk dagelijks een groepje mensen in meditatiezit met hun gezicht naar de zon. Of, als je wat eerder bent, liggen ze op een kleedje en kan je hun ontspanning zelfs horen, want dan doen ze aan lachmeditatie.

 
Voorbeeld afbeelding
Dhiraj van Rossum ligt in een deuk

Tijd om zelf een keertje de trein te missen en me aan te sluiten bij dit wonderlijke tafereel. Hoewel het bij vlagen eigenlijk te hard regent om in het park op een kleedje te gaan zitten, ben ik niet de enige die deze morgen is gekomen. Naast Dhiraj is ook Ria aanwezig, met stralende ogen en een rode regenjas. We gaan liggen onder de eikenboom met als enige aanwijzing: gewoon lachen! Beter dat je doet alsof dan dat je helemaal niet lacht. En dat doe ik dan maar, met in mijn achterhoofd de herinnering aan een eerdere lachmeditatie waarin ik uiteindelijk vreselijk de slappe kreeg. Dhiraj: "Ik heb vele vormen van meditatie gedaan, maar lachen was het leukst. Ik wil het lachen in de wereld zetten. Mensen zien dat je vrolijk bent en minder boos. Via lachen kan je het serieuze in het leven relativeren. We zijn te veel bezig met hoe we over komen en daar worden we op den duur ziek van. Kinderen zijn niet bezig met hoe ze over komen en het oproepen van kind-gedrag zoals lachen kan daarom helpen om je plek in te durven nemen in de wereld." Tot de slappe lach is het bij mij deze keer niet gekomen, maar de momenten dat ik tot me door laat dringen dat ik in het park lig met al die serieuze mensen om me heen en dat ik me daar voor de verandering eens helemaal niets van aantrek, zijn zeker grappig. De gierende uithalen van Dhiraj dragen zeker bij aan het plezier. Volgens Ria, die nu sinds drie jaar naar het park komt, lach je door deze meditatie ook de rest van de week sneller en meer, en neem je dingen minder zwaar op.

Na veel praktijk ervaring en boeken gelezen te hebben over de meditatie van Osho, begon Dhiraj zeven jaar geleden met haar meditatie in het vondelpark. "In het begin scheet ik zeven kleuren stront. Ik was zo ontzettend bang. Maar er was ook een deel in mij dat het zo graag wilde doen. Als tegenhanger van alle zwaarte die er in de wereld is. Ik wil graag dat andere mensen zichzelf ook kunnen laten zien, daarom doe ik het buiten. Binnen is makkelijk maar als je buiten zit dan geef je het ook door aan andere mensen." Er komen allerlei soorten mensen op de meditatie sessies af, makelaars, leraren, oma's en soms zelfs hele families. Doordat het buiten plaatsvindt, is het op zichzelf al een oefening om met de omstandigheden om te gaan, honden die schoenen mee nemen of kriskras over de deelnemers heenlopen, de seizoenen en langslopende mensen met commentaar.

Na afloop van het lachen voelt mijn lichaam heerlijk vrij en ontspannen. Een zitmeditatie volgt. Dhiraj: "Bij het lachen is het loslaten belangrijk en als ik daarna ga zitten dan voelt dat meer als in slaap gaan terwijl ik heel erg wakker en aanwezig ben. Lachen is leuk, maar het gaat om de meditatie en mensen komen sneller in de stilte als ze eerst lachen, en daarna zitten". Ik kan me niet aan één stuk door concentreren, maar het is heerlijk om de geluiden van het park te horen, de frisse lucht in te ademen en me zowaar in de natuur te wanen, zo midden in de stad. Als ik weg fiets naar het station, heeft de regen definitief doorgezet. Toch zit de volgende groep al klaar, en vanaf nu weet ik dat dat helemaal niet alleen maar nat en koud is. Het is heerlijk!

www.lachenisliefde.nl

 

Social media

Reageer

Om te reageren moet je ingelogd zijn.
Meld je aan op de registratiepagina of log in.

Laatste artikelen

Vivi kijkt: Tyrannosaur
09-02
Vivi kijkt: Tyrannosaur
Thich Nhat Hanh: 'Bidden doe je met je met je lichaam, spraak, geest en manier van leven.' De personage James is een goed voorbeeld van hoe het níet moet.
Jeroen leest: Aung San Suu Kyi
02-02
Jeroen leest: Aung San Suu Kyi
In 1988 keerde Aung San Suu Kyi terug naar Birma, met als aanleiding haar zieke moeder. Het resultaat van haar terugkeer: een revolutie.
Zelfcompassie: Interview met Kristin Neff
26-01
Zelfcompassie: Interview met Kristin Neff
Dat zelfcompassie de sleutel is naar geluk, weet psychologe en boeddhist Kristin Neff (1966) als geen ander. Daarom schreef ze er een boek over: Zelfcompassie, stop jezelf te veroordelen
Op pad met Trix….naar de Shambhala inspiratiedag
19-01
Op pad met Trix….naar de Shambhala inspiratiedag
Als we onszelf met zachte aandacht terugbrengen naar het hier en nu, zijn we wakker. Op dat moment is bodhicitta aanwezig: ‘ontwaakt hart’.
Ferry's Radiocolumn: de nieuwe Boeddha
06-02
Ferry's Radiocolumn: de nieuwe Boeddha
Stel je voor dat er echt iemand zou opstaan als zijnde de nieuwe Boeddha. Wie zou hem geloven? En wanneer zou je hem geloven?
Fedde luistert naar: Lama Jigmé Namgyal
30-01
Fedde luistert naar: Lama Jigmé Namgyal
'Wat denk je mee te kunnen nemen? Je auto? Je creditcard? Spirituele beoefening is het enige waar je aan het eind van je leven wat aan hebt'
Jacinta in NZ: niet gemaakt om alleen te zijn
23-01
Jacinta in NZ: niet gemaakt om alleen te zijn
'Het voelt fijn om er niet alleen voor te staan, maar hand in hand het avontuur aan te gaan. Maar dan vraag ik mij af: ben ik afhankelijk van hem geworden voor mijn geluk, of heb ik gewoon de ware gevonden?'
Op zoek naar vrijheid
16-01
Op zoek naar vrijheid
Vrij zijn willen we allemaal wel, graag zelfs. Het is dan ergens ook niet verrassend dat we onze vrije tijd – voor Fedde was het de zomervakantie – gebruiken om verder te zoeken naar vrijheid.

Pagina 1 | 2 | 3 | .. | 58